Ruhsat Gerektirmeyen Yapı Sistemleri

Ülkemizde yapıların inşaatı sırasında bazı izin belgelerine yani yapı ruhsatlarına ihtiyaç duyulur. Yapıların inşaat süreçlerinin başlayabilmesi için bu izin belgelerinin mutlaka alınması gerekir. Yapı ruhsatı alınmasında bazı yasal prosedürlerin tamamlanması gerekir. Eğer ruhsat alınmadan yapılan bina olursa da bunlar kaçak yapılar olup, yıkılmasına kadar süren yasal süreçlerle çeşitli sorunlar yaşanır.

28 Temmuz, 19:07

Ancak bazı yapılarda inşaatların başlaması için gerekli ruhsat alınmasına gerek yoktur. Şöyle ki; belediyelerin ve mücbir alanların dışında kalan, köylerin yerleşik olan alanlarının yanı sıra civarları ve mezralarında yapılacak yapılarda ruhsat aranmaz. Ancak ruhsat gerektirmeyen yapılar da kendi içerisinde çeşitlenir.

  • İmar planı gerektirmeyen yapılar,
  • Konut veya entegre tesis niteliğinde olmayan yapılar,
  • Hayvancılık veya tarım amaçlı kullanılacak yapılar,
  • Köyde yaşayanların ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikteki; bakkal, berber, köy fırını, manav, köy lokantası veya kahvesi, tanıtım veya teşhir büfeleri gibi yapılar,
  • Köy halkının kurup işlettiği kooperatiflerin işletme binası gibi yapılarda ruhsat aranmamaktadır.

Ruhsat aranmayan yapılarda hemen inşaata başlanabilir.

Çadır Sistemleri de Ruhsat Gerektirmeyen Yapılardır

Özellikle geçici kapalı alan ihtiyaçlarında önemli çözümler sunan çadır sistemleri, sağladığı avantajlar sebebi ile birçok sektör tarafından tercih edilir. Sıklıkla depo veya hangar amaçlı kullanılan bu yapılar, eşyaların hava koşullarından etkilenmesini önleyerek büyük fayda sağlar.

Hızlı kurulması, maliyetinin düşük olması da tercih edilmesini sağlayan önemli unsurlardan bazılarıdır. Özellikle betonarme yapılarda ihtiyaç duyulan yapı ruhsatları bunlar için gerekli değildir. Çadır sistemleri ruhsat gerektirmeyen yapılar olup, yasal prosedüre ihtiyaç duyulmadan inşaatı yapılabilir.

Gerektiğinde kolayca sökülen bu yapılar, yeniden başka yere kurulabilir. Birçok farklı modeli olan çadır sistemleri, ihtiyaç durumunda birleştirilerek uzun tek katlı yapılar gerektiğinde de çok katlı olarak yapılabilir.

Çadır Sistemlerinde Esneklik Ve Dayanıklılık

Çadır sistemleri standart ölçülerde olabildiği gibi esnek yani standart dışı ölçülerde de yapılabilir. İhtiyaç duyulan ölçülere göre inşaatı yapılan bu sistemlere gerektiğinde aydınlatmadan ısıtma veya soğutmaya, armatürden pencere veya kapı sistemlerine kadar birçok aksesuar eklenebilir.

Bu esneklik çadır sistemlerinin her türlü ihtiyaca uygun kullanılmasını sağlayan önemli bir özelliktir. İçerisinde alnı daraltacak dikmelerin olmadığı, farklı büyüklük ve katlarda inşa edilen bu yapılar sert hava koşullarının yanı sıra yangına karşı da dayanıklıdır. Etkinlik, hangar, depo, şantiye gibi çok geniş amaçlı olarak kullanılabilirler.

Röder olarak, ihtiyacınız olan ölçülerde kaliteli çadır sistemleri ile yanınızda yer alıyoruz. Uzman ekibimiz ile ihtiyaçlarınızı görüşebilir, size uygun çözümlerimizden yararlanabilirsiniz.